"CEZA HUKUKUNDA UZLAŞTIRMA ÇALIŞTAYI" AÇIŞ KONUŞMALARI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

 

Meslektaşlarımızla ve barolarımızla bu konuda yaptığımız değerlendirmelere göre; 

1. Ceza yargılaması kurumu olan uzlaştırmanın avukatlar tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü neyin uzlaştırmaya tabii olduğunu veya olmadığını bilebilmek için ceza hukuku bilmek şarttır.

2. Devlet memurlarının ücretli bir iş olan uzlaştırmacılık yapması 657 sayılı Kanuna açıkça aykırıdır. Oysa yönetmelik, kanuna aykırı olamaz. 

3. Uzlaştırma portalı üzerinden uzlaştırmacıların adres tespiti açısından resmi kütüklere ulaşabilmesini sağlamak lazımdır.

4. Uzlaştırmanın başarısız olacağı anlaşıldığında bunu karşı tarafa tebliğ etmeye çalışmak zaman ve emek kaybına yol açmaktadır.

5. Devlet memuru uzlaştırmacı KDV'den muaf iken, serbest meslek mensubu avukatın KDV ödemesi bir haksız rekabete yol açmaktadır.

Amacımız, ülkemiz ve halkımız için en doğru olanı yapmaktır. Bunun için bir kurumu tüm yönleriyle incelemeli, farklı görüşleri ve bakış açılarını dinlemeliyiz. Bu yaklaşımı gösteren; çekişmeyle değil uzlaşmayla adım atmaya gayret eden, başta Sayın Adalet Bakanı olmak üzere bakanlıktaki tüm bürokratlara teşekkür ederiz.

Umut ediyoruz ki, doğru ve sürekli iletişimle en doğru olanı birlikte bulur ve hayata geçiririz. Yargı reformu stratejisi belgesinin bu amaca hizmet edeceğini düşünüyoruz. En kısa zamanda açıklanmasını bekliyoruz.

EN ÇOK İZLENENLER